Масштаб креслення Print

Всі навколишні предмети мають різні розміри. Бувають предмети дуже великі, наприклад будинок, турбіна, верстат, літак. І, навпаки, є предмети дуже малих розмірів, наприклад деталі годинникового механізму. І великі, і малі предмети незручно, а іноді просто неможливо зобразити на кресленні в натуральну величину. Тому великі предмети на кресленні звичайно зменшують, а малі — збільшують.


Зображаючи предмет більшим або меншим його дійсної величини, ми користуємось масштабом. Масштабом креслення називається відношення лінійних розмірів зображення до лінійних розмірів предмета. Звичайно, бажано зображати предмети на кресленні в масштабі 1:1, тобто в натуральну величину. Всі великі предмети зображають звичайно в масштабі зменшення, а малі — в масштабі збільшення.

Масштаби креслень стандартизовані. ГОСТ 3451—59 передбачає такі масштаби: для зменшення— 1 : 2; і : 5; 1 : 10; 1 : 20; 1 і 50. Для збільшення — 2:1; 5:1; 10 : 1.

Масштаби на кресленнях позначають написами типу М1: 2; М2 : 1; М5 : 1 і т. п. Цей напис виконується на кутовому штампі креслення. В якому б масштабі не зображався предмет, на кресленні завжди проставляють його натуральні розміри. На фігурі 38 креслення виконано в масштабі 1:2, на фігурі 39 — в масштабі 5:1.