Циркулі і способи користування ними


Циркулі і способи користування ними Print

Циркуль креслярський. Для креслення кіл або дуг застосовують креслярський циркуль, основними частинами якого є (фіг. 11) довга ніжка 1 і коротка ніжка 2 із затискачем 3. Для виконання креслення олівцем у затискач 3 вставляють і закріплюють гайкою 4 олівцеву вставку (ніжку) 5.

Правильно підготувати циркуль для роботи не менш важливо, ніж правильно застругати і загострити олівець.
Починаючи креслення кіл або дуг, треба вставити графітний стержень і голку так, щоб їх кінці (фіг. 12, а) були на одному рівні. Не можна встановлювати олівець і голку так, як показано на фігурі 12, б.

Положення циркуля у руці для надання ніжкам циркуля потрібної між ними відстані показано на фігурі 13.

Циркуль розмічальний.
Для перенесення розмірів з мірної лінійки на креслення і навпаки користуються розмічальним циркулем, про конструкцію якого можна мати уявлення на підставі фігури 14.

Перед тим як розпочати роботу вимірником, треба встановити голки так, щоб кінці їх були на одному рівні (фіг. 15, а). Положення вимірника в руці при роботі показано на фігурі 15, б.

Працюючи вимірником і циркулем, не слід забувати, що не можна сильно натискати на ніжку інструмента, бо отвори на папері, що утворюються від сильного натиску, псують креслення. Також і стержень олівця може зламатись при проведенні лінії через такі отвори. Для високоякісного виконання креслень і швид-кості роботи велике значення має справність креслярських інструментів і приладдя.

Креслярські приладдя і інструменти — точні прилади. Тому їх треба оберігати від ударів.

Особливо обережно треба поводитись з робочими поверхнями креслярської дошки, з лінійками і косинцями. Ні в якому разі не можна обрізувати папір ножем або лезом безпечної бритви по рейсшині, лінійці або косинцю на креслярській дошці.

Щоб кінці голок циркуля і вимірника не затуплялись і не ламались, їх треба використовувати тільки для креслення.
Креслярську дошку і всі інші інструменти та приладдя треба оберігати від забруднення замасленими предметами, від подряпин і вм'ятин.

Перед роботою треба старанно вимити руки, а інструмент до і після роботи протирати м'якою сухою тканиною.